Urząd Miejski w Gniewkowie

Protokoły z posiedzeń Komisji Rady - kadencja 2010-2014 zobacz archiwum »

Protokół ze współnego posiedzenia Komisji w dniu 5 sierpnia 2016r.

Protokół z posiedzenia wspólnego Komisji
Rady Miejskiej w Gniewkowie w dniu 5 sierpnia  2016r.

W posiedzeniu uczestniczyli radni -zgodnie z załączona listą obecności.
                             Na wstępie, Burmistrz przeprosił radnych za to, że w okresie wakacji zostali zwołani na to posiedzenie. Pan Roszak wyjaśnił,  że ogłoszono przetarg na budowę drogi w Chrząstowie i nastąpiło otwarcie ofert. W trakcie procedury stwierdzono, że najkorzystniejszą ofertę należy odrzucić, ponieważ nie spełnia jednego z podstawowych wymogów przetargu , tj. nie wpłynęło na czas wadium.  To nietypowa i niezręczna sytuacja , ponieważ normalnie ta firma wygrałaby przetarg, ale kwota wadium zaksięgowana została 17 minut po godzinie 10-tej.  Nie można było tego uznać, choć wpłaty dokonano o godzinie 823  , ale fizycznie pieniądze wpłynęły o godzinie 1017 . Patrząc na orzecznictwo, ale też wprost na przepisy – tą ofertę należało uznać za nieważną.   Kolejna oferta jest natomiast o 25 tys. zł droższa i dlatego jest 50 tys. zł , ponieważ wychodzono z założenia, że  gdyby „było do tych ośmiuset tysięcy”- to kwestia nadzoru uregulowana  zostałyby pod koniec sierpnia. Sytuacja „wymusiła jednak dzisiejsze posiedzenie Rady” , gdyż przetarg trzeba rozstrzygnąć i szybko pobudować tą drogę oraz złożyć wniosek o płatność.  W tym zakresie dokonano uzgodnień z panią Dyrektor Siemiątkowską.
Burmistrz dodał też, że winę za całą tą sytuację nie ponosi firma, która dokonała wpłaty, tylko bank  (BS), bo dokonała ona tego specjalnego rodzaju przelewem, który  zakłada przekazanie pieniędzy w ciągu godziny. Przelew nastąpił jednak po 2 godzinach i firma będzie domagała się z tego tytułu od banku odszkodowania. Pan Roszak oświadczył, że „my również winniśmy domagać się takiego odszkodowania, bo nie z naszej winy –ofertę, która normalnie byłaby najkorzystniejsza i wygrałaby przetarg , musieliśmy uznać za nieważną i dołożyć 25 tys. zł”.  To spowodowało , iż dziś odbywa się to spotkanie i dlatego, Burmistrz wystąpił do Przewodniczącego o zwołanie dzisiejszej sesji Rady.
Po tym wystąpieniu Przewodniczący Rady otworzył dyskusję.
Radny Krzysztofiak zaznaczył, że nie uczestniczył w posiedzeniu od początku, a może Burmistrz już to wyjaśniał , dlatego  poprosił o powtórzenie, czy wartość zadania to 850 tys. zł. Burmistrz odpowiedział, że oferta firmy wynosiła 825 tys. zł , ale liczono, że będzie to kwota poniżej 800 tys. zł i wystarczy na nadzór . Pierwsza oferta wynosiła 799 tys. zł i stwierdzono, że wówczas na nadzór można byłoby tą kwotę dołożyć w normalnym trybie, na sesji zaplanowanej pod koniec sierpnia. Ta najkorzystniejsza oferta uznana została jednak za nieważną. Burmistrz zapowiedział przedprocesową ugodę z bankiem o te 25 tys. zł , który ponosi winę za tą sytuację.  W przetargu wpłynęły 3 oferty, które spełniały kryteria, ale w końcowym etapie ustalono kwestię księgowania wadium , kiedy okazało się, że ta najkorzystniejsza , tego kryterium nie spełnia . Było potwierdzenie złożenia przelewu przez oferenta w banku , a nie było tej kwoty na naszym koncie. Oferent był przekonany o wpłacie wadium , bo korzystał z szybkiego-ekspresowego przelewu ( do 1 godziny). Wystąpiono formalnie do banku i okazało się, że ta wpłata pojawiła się 17 minut po godzinie dziesiątej.   Dziś oferent przekazał informację o tym, że będzie występował na drogę sądową z naszym bankiem. 
Pan Żmudziński zapytał o to, o jaką firmę ostatecznie chodzi. Pan Roszak podał, że jest to firma z Golubia Dobrzynia „Drogbud” , a ta najkorzystniejsza oferta złożona była przez  firmę – ADF z Inowrocławia.
Na tym zakończono posiedzenie komisji .

 

 

 

                                                                              

 

Protokołowała: W.Brzuska

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 18 sierpnia 2016 08:31
Dokument wprowadzony do BIP przez: Jadwiga Stefańska
Ilość wyświetleń: 470
18 sierpnia 2016 08:31 Jadwiga Stefańska - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Realizacja: IDcom.pl